Це метод променевої діагностики. В основі комп’ютерної діагностики лежить той же принцип, що й у рентгенографії – рентгенівська трубка. Звісно, складніша, аніж та, яку використовують при традиційній рентгенографії для кращої візуалізації внутрішніх органів
В діагностиці внутрішніх органів ми дотримуємося певного протоколу і не можемо починати все з КТ. Для того, щоби правильно спланувати діагностику, потрібна попередня інформація про пацієнта та його захворювання. А від того, що ми шукаємо, залежить обсяг дослідження і якість візуалізації внутрішніх змін. Важливо, що для такого обстеження має бути обґрунтована підстава, і відбувається воно винятково за скеруванням лікаря.
Відрізняється комп’ютерна діагностика від інших способів обстеження організму тим що: приміром, якщо КТ порівнювати з рентгенографією, то перша в сто разів точніша – дає можливість докладно проаналізувати стан внутрішніх органів. Що стосується ультразвукової діагностики, то тут неможливо чітко візуалізувати легені, а КТ вважається ледь не золотим стандартом для аналізу змін органів грудної клітки. Цей метод не має конкурентів. Із МРТ вона певним чином конкурує: тут уже можна краще аналізувати стан м’яких тканин, побачити ранні зміни, які не буде видно під час КТ. На МРТ краще аналізувати стан головного і спинного мозку, чого не побачимо на КТ на ранніх проявах захворювання. Переваги й недоліки кожного методу має визначати лікар а не пацієнт!!! Лікар скеровує на те чи інше обстеження, аби визначити, яке буде найбільш інформативним та безпечним. Цей метод діагностики не є самостійним – людина не може прийти за власним бажанням на обстеження, навіть коли її щось турбує. Насамперед пацієнт повинен мати направлення від сімейного лікаря чи іншого вузького спеціаліста на конкретну область обстеження. Крім того, ми завжди працюємо згідно з протоколом, тому перед тим, як скерувати на КТ, пацієт повинен мати ряд попередніх обстежень, рентгенографію, УЗД лабораторні дані, щоби надалі порадити метод обстеження і спланувати дослідження, маючи попередні результати.
Загалом найкраще діагностують на КТ зміни в легенях, органах черевної порожнини, а також вторинні ознаки ГПМК(гостре порушення мозкового крововиливу), крововиливи. У випадку травми КТ ідеально візуалізує патологічні зміни у кістках, завдяки чому можна швидко спланувати корекцію і подальше оперативне втручання.
Обстеження проводить рентген-лаборант, лікар-рентгенолог поруч в подальшому робить опис даного обстеження. Процес складається з часу на підготовку і безпосереднього сканування. Підготовка залежить від наскільки стабільний стан пацієнта. Щодо самого дослідження на столі комп’ютерного томографа, то тут усе залежить від обсягу обстеження. Всередньому сканування однієї ділянки,триває від 10 до 20 секунд. Якщо КТ проводять із контрастуванням, то деякі зони досліджують по кілька разів, тобто виконують кілька фаз. У такому випадку обстеження разом із підготовкою може тривати до 15-30 хвилин.
Абсолютним протипоказом при Кт-обстеженні є вагітність, тому таким пацієнтам важливо про це повідомляти. Це саме стосується будь-якого методу променевої діагностики. Також абсолютним протипоказом являється алергія на йод, так як контраст який використовується у комп’ютерній діагностиці, містить йодовмісні речовини. Є відносні протипоказання, коли ми робимо КТ із контрастуванням. Контраст виводиться через нирки, тому протипоказаннями будуть ниркові хвороби. Нам потрібна інформація про роботу нирок – так звані рівні креатиніну в сечі. Обмеження по віковій категорії відсутні. Єдине, що коли ми обстежуємо дітей раннього віку, то робимо це з анестезією.
КНМ “Звягельська Багатопрофільна лікарня” має один із найкращих і найновітніших комп’ютерних томографів в Житомирській області – так званий 32-зрізовий “SIMENS Healthinees”, який знаходиться на першому поверсі терапевтичного корпусу. Робота кабінету виконується цілодобово для ургентних випадків та для планових обстежень по попередньому запису з понеділка по п'ятницю (8,00-17,00год). Кваліфіковані фахівці Кт-кабінету у складі чотирьох лікарів та чотирьох рентгенлаборантів, які завжди проводять якісні обстеження та надаютьопис даних результатів. Результати обстежень видаються в залежності від складності захворювання. Якщо немає надзвичайної патології чи речей, які насторожують лікаря-рентгенолога, то результат пацієнт отримає впродовж дня. Тобто якщо обстеження зробили вранці, то вже до вечора можна мати висновок. Є обстеження, які потребують більше часу для оцінки стану здоров’я пацієнта. Це зазвичай КТ черевної порожнини з контрастуванням. Часто доводиться робити порівняльний аналіз, маючи результати попередніх обстежень. У таких випадках звертаємося до архіву, що теж вимагає певного часу.
Загалом КТ не є таким шкідливим, як думають пацієнти - це діагностичний, дозволений у всьому світі метод при правильному, раціональному підході до даного дослідження.
Тому найголовніше наше побажання - будьте здорові і бережіть себе!