4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

 Люди хворіють на різні недуги і, мабуть, найстрашніше для кожного – почути діагноз рак. Це слово, яке не хочеться вимовляти ні вголос, ні подумки, але, враховуючі дані статистики щодо захворюваності на злоякісні новоутворення, про нього потрібно говорити.

 Щоб підвищити обізнаність населення про рак та акцентувати увагу на профілактиці, ранньому виявленні та лікуванні цього захворювання щорічно 4 лютого проводиться Всесвітній день боротьби проти раку. Хоч онкопатологія залишається підступною й смертельною хворобою, проте у більшості випадків їй можна запобігти, якщо регулярно проходити обстеження.

 Рак це загальна назва більш, ніж сотні захворювань, які вражають організм людини. Однією з характерних ознак раку є швидке утворення аномальних клітин, які проростають за свої межі та здатні поширюватися в інші органи.

 Як розповів директор КНП «Житомирський обласний онкологічний диспансер» Житомирської обласної ради Ігор Сабадаш, у 2023 році на обліку в області перебувало 35 546 пацієнтів (у 2022 році – 34 891 пацієнт).

 «Зростання, на жаль, відмічається по всіх практично показниках. Минулого року було виявлено 4009 нових випадків раку, водночас у 2022 році таких випадків було 3413. Майже 20% пацієнтів, у яких був діагностований у минулому році рак, мали захворювання в занедбаному стані. Від онкологічної недуги минулого року помер 1501 пацієнт, а у 2022 році рак забрав життя 1429 жителів області. До п’ятірки захворювань, які найчастіше діагностують у пацієнтів, увійшли злоякісні новоутворення органів травлення, шкіри, жіночих статевих органів, молочної залози, чоловічих статевих органів», розповів лікар.

 До основних причин, що призводять до виникнення онкозахворювання, переважно відносять тютюнопаління, вживання алкоголю, неправильний раціон, ожиріння, низьку фізичну активність, а також стреси, що, на жаль, актуально для нинішнього воєнного часу.

 Ігор Сабадаш відмічає, якщо діагностувати рак на ранній стадії та вчасно розпочати лікування, то при багатьох видах онкологічних хвороб існують великі шанси на одужання.

 «Не можна ігнорувати медичні профілактичні огляди у сімейного лікаря, який за необхідності направить на обстеження до відповідних спеціалістів. Це і рентген, жіноча консультація, чоловічий оглядовий кабінет, додаткові дослідження. Профілактичні обстеження дають можливість виявити онкопатологію на початкових стадіях. Чим раніше буде діагностовано захворювання, тим більше шансів на успішне лікування та повернення до нормального способу життя. Нехтування своїм здоров’ям призводить до небажаних наслідків», – наголошує медик.

 Турботою про власне здоров’я є не лише регулярні відвідування  лікарів, а й дотримання здорового способу життя: фізична активність, правильне харчування та уникнення стресів – це перевірений метод зниження ризику розвитку раку.

 Тож, якщо вести здоровий спосіб життя та регулярно обстежуватись у лікарів, то можна значно знизити ризик захворіти на рак, а лікування, яке було почате на ранніх стадіях захворювання, дає хороші результати і збільшує шанси хворого на довге життя.

 Рак – це не вирок. Це захворювання, яке можна і потрібно перемагати! Не дозволяйте хворобі контролювати ваше життя!                                                                

        РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОФІЛАКТИЧНОГО ОБСТЕЖЕННЯ

Made with